Elegancki Strój Damski

	Uważa się, że moda przez wieki była przywilejem kobiet. Obszerne suknie stanowiły o ich zamożności i wpływach. Z drugiej strony kobiety były zakładniczkami skostniałej tradycji i konwenansów. Ważną rolę odegrały zmiany, które uwolniły kobiety z gorsetów. Wiek XX to okres wojen oraz impulsów do stworzenia wizji kobiety wyzwolonej i pracującej. Warunki wojenne spowodowały ograniczenie ozdobności ubioru damskiego. W sferze mody również było rewolucyjnie. Moda stała się odbiciem rzeczywistości. Kobiety zaczęły nosić męskie stroje. Powstawały pierwsze uniformy zestawiane ze skromnymi koszulami. Te z założenia miały być proste i oszczędne. Kroje również straciły swoją ciężkość i stały się krótsze. Z uwagi na trudną sytuację gospodarczą w tym celu dostosowywano ubiory męskie do kobiecych figur. Po okresie przemian lata 30 XX w. zaskoczyły niespodziewanym powrotem do kultu kobiecości i jej walorów– geometrycznych kształtów i wąskich talii. Moda stała się luksusowa, niemniej jednak miała w dalszym ciągu spełniać wymogi  minimalizmu i funkcjonalności.
	Panie zaczęły odważniej sięgać po spodnie, które promowane były na głównych stronach czołowych pism modowych. Nosiły je nie tylko buntowniczki i feministki. Wielkim wydarzeniem była premiera słynnego „Le smoking”, czyli kultowego duetu, który diametralnie zmienił oblicze modowej historii. Kobiety zaczęły chętnie korzystać z przywileju jeszcze  do niedawna zarezerwowanego tylko dla mężczyzn. Ówczesne damskie garnitury miały żywsze kolory, unikatowe faktury i modyfikacje kroju, nie będąc kalką modeli męskich. Cenione za wygodę, były chętnie zakładane na co dzień, choć wciąż narażały panie na dezaprobatę ze strony mężczyzn. Damski kostium z dopasowanymi spodniami oraz jedwabną koszulą pozostawał eleganckim i uniwersalnym wyborem na wiele okazji. Panie ceniły go za wygodę oraz funkcjonalność. Współcześnie garnitur jest kojarzony z wielkimi kobietami świata polityki czy srebrnego ekranu. Panie o silnych osobowościach kochają czerwone garnitury z marynarką dwurzędową, a  panie stawiające na minimalizm kochają eleganckie białe komplety na gorące dni. Formalną klasyką są zestawy w zachowawczej kolorystyce czerni oraz granatu.
	Przeglądając bieżące trendy warto zwrócić uwagę na propozycje polskich marek modowych. Przykładem wyjątkowego oddania klasycznemu pojęciu elegancji są projekty uznanej marki. Marka ta hołduje polskiej historii mody damskiej oraz dorobkowi polskiego wzornictwa. Wyróżnia je zwłaszcza  użycie wysokiej klasy materiałów oraz niezwykle dbałych wykończeń. Marka śmiało wyznacza nowe trendy.